NIK: Gminne komisje nie mogą zbierać danych o nałogach

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 31 października 2016
Czy gminne komisje bezprawnie zbierały dane o nałogach

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, gminne komisje, które zostały powołane do rozwiązywania problemów alkoholowych, mogą naruszać przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Zdaniem NIK komisje niezgodnie z prawem pobierały dane o osobach uzależnionych np. od policji czy ośrodków pomocy społecznej.

Najwyższa Izba Kontroli przez dwa lata (2013–2015) sprawdzała, jak działają samorządy w kwestii rozwiązywania problemów alkoholowych. Przy okazji okazało się, że gminne komisje powoływane do realizacji tego zadania nie przestrzegają przepisów o ochronie danych osobowych. Aż 84 proc. z nich bezpodstawnie występowało do policji, ośrodków pomocy społecznej czy izb wytrzeźwień o informacje o osobach uzależnionych. Te, często wrażliwe dane osobowe udostępniano też pracownikom urzędów gmin oraz ośrodków pomocy społecznej, którzy prowadzili wyłącznie administracyjną obsługę komisji.

Tymczasem przepisy prawa pozwalają gminnym komisjom na występowanie jedynie do biegłego sądowego o wydanie opinii w sprawie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do ministra zdrowia, aby podjął działania, które uregulują kwestie przetwarzania danych osobowych przez gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel