Nie wolno pobierać opłat za realizację praw podmiotów danych!

Dodano: 8 marca 2019
Opłata prolongacyjna

Prezes UODO przypomina o zakazie pobierania opłat za realizację uprawnień podmiotu danych. Komunikat opublikowano w związku z postępowaniem jednej ze spółek, która jako administrator kilkunastu stron internetowych żądała zapłaty za usunięcie wpisów zawierających dane osobowe.

Jak wskazuje Prezes UODO, uprawnienie dostępu do danych, ich sprostowania, przeniesienia czy usunięcia przysługuje z mocy samego prawa. Za korzystanie z tych uprawnień administratorowi nie wolno żądać opłat od podmiotu danych. Taki proceder jest ewidentnym przykładem naruszenia ochrony danych osobowych, co więcej może skutkować nawet poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Komunikat opublikowano w następstwie wykrycia procederu, w którym jedna ze spółek działająca na terenie kraju domagała się 200 zł za usuwanie wpisów na swoich portalach (ma ich kilkanaście), zawierających dane osobowe lekarzy, prawników, przedsiębiorców czy fachowców świadczących różnego rodzaju usługi. Jak stwierdziła Prezes UODO, taki proceder jest także wprowadzeniem w błąd, ponieważ polega na informowaniu uprawnionych o prawnym obowiązku uiszczenia opłaty, podczas gdy taki obowiązek nie istnieje.

Uwaga

Działanie tego typu może wypełniać znamiona oszustwa, o którym mowa w art. 286 Kodeksu karnego.

W konsekwencji Prezes UODO zawiadomiła Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wskazaną spółkę.

Źródło:

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel