Ministerstwo Finansów i ZUS będą się wymieniać danymi osobowymi

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 31 października 2016
Resort finansów i ZUS wymienią się danymi osobowymi

Możliwość nieograniczonej wymiany danych osobowych pomiędzy ministrem finansów i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - to jedna ze zmian, jaką wprowadzi nowelizacja ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. 

Zaproponowany przez posłów projekt nowelizacji zakłada np., że minister finansów będzie mógł pobierać wszystkie dane osobowe przetwarzane przez ZUS, by zapewnić jednolitą i powszechnie dostępną informację podatkową. Dotyczyć to będzie nie tylko podstawowych danych osobowych, jak imię i nazwisko, ale także informacji o stopniu niepełnosprawności danej osoby czy informacji o dzieciach, które zgłasza ona do ubezpieczenia zdrowotnego.

Fundacja Panoptykon, która przedstawiła swoją opinię w sprawie projektu, twierdzi, że swobodna wymiana ogromnej ilości danych, nieograniczona precyzyjnymi celami oraz niepoddana kontroli, narusza konstytucyjną ochronę prawa do prywatności oraz autonomii informacyjnej. Krytycy projektu zarzucają mu m.in., że nie określa precyzyjnie, w jakich celach dane osobowe będzie można udostępniać. Nie wskazuje także trybu udostępniania tych danych. Jest to projekt poselski, dlatego nie wymagał konsultacji m.in. z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel