Laptop w szafie na klucz, czyli jak zabezpieczyć dane przechowywane na komputerze służbowym

Michał Koralewski

Autor: Michał Koralewski

Dodano: 6 marca 2019
laptop zamknięty na kłódkę

Od wejścia w życie RODO dość duże emocje budzi kwestia zostawiania w miejscu pracy laptopów służbowych. Czy jest to dopuszczalne? Jakie środki bezpieczeństwa powinny zostać zastosowane w związku z przechowywaniem danych osobowych w laptopach służbowych? Sprawdź w artykule.

Najpierw analiza zagrożenia

Zgodnie z art. 32 ust. 1 RODO administrator danych osobowych wprowadzając metody ochrony danych osobowych (i ich nośników) powinien mieć na uwadze stan wiedzy technicznej, koszt wdrażania oraz charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie wystąpienia i wadze zagrożenia.

Uwaga

Oceniając jakie środki bezpieczeństwa należy wdrożyć konieczne jest w pierwszej kolejności zidentyfikowanie możliwych do wystąpienia zagrożeń. Jeżeli w trakcie takiej analizy stwierdzone by zostało, że samo zamknięcie biura na klucz nie zapewnia dostatecznego bezpieczeństwa danych osobowych, to należy wprowadzić dalsze zabezpieczenia, np. zamknięcie laptopa w szafie zamykanej na klucz.

Nie tylko zamknięcie laptopa w szafie

Dodatkowo, zalecane jest, aby każdy komputer został zabezpieczony hasłem. Natomiast, gdy zidentyfikowano ryzyko kradzieży komputera (w szczególności przenośnego), zaleca się również dokonanie szyfrowania dysków. To ostatnie możliwe jest z poziomu systemu operacyjnego (opcja dostępna w zależności od jego wersji), a także przez zainstalowanie dodatkowego oprogramowania szyfrującego.

Michał Koralewski

Autor: Michał Koralewski

radca prawny specjalizujący się w ochronie danych osobowych, prawie handlowym i cywilnym. Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, trener, publicysta prawniczy, autor kilkunastu książek z zakresu prawa

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel