Kara dla Dolnośląskiego ZNP utrzymana przez sąd

Dodano: 4 marca 2020
7845eee0143a4c961d41e6a2703da7a7c2ccda78-xlarge(1)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Prezesa UODO w sprawę wymierzenia Dolnośląskiemu ZNP kary 55 750,50 zł. Kara wymierzona była za bezpodstawne upublicznienie danych osobowych sędziów piłkarskich.

Czego dotyczyła sprawa

Dlaczego Dolnośląski Związek Piłki Nożnej został ukarany przez Prezesa UODO. Otóż administrator ten upublicznił w sieci dane osobowe sędziów, którym przyznano licencje sędziowskie – zdaniem organu nadzoru bez podstawy prawnej. W sieci znalazły się takie dane osobowe sędziów, jak:

  • imiona i nazwiska,
  • dokładne adresy zamieszkania
  • numery PESEL.
Uwaga

Więcej na temat decyzji Prezesa UODO przeczytasz tutaj>>

Dlaczego sąd utrzymał karę

Decyzja Prezesa UODO została utrzymana w mocy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 28 lutego 2020 r. Sąd zgodził się z argumentacją Prezesa UODO, wskazując, że dokonując publikacji danych sędziów w tak szerokim zakresie, związek sportowy naruszył zasadę minimalizacji danych (art. 5 ust. 1 lit. c RODO). Tymczasem powinien jej przestrzegać, mając na względzie to, że jest profesjonalnym administratorem.

Zwrócił też uwagę, że upublicznianie podstawowych danych identyfikacyjnych i danych kontaktowych może rodzić negatywne skutki dla podmiotów danych, w szczególności zagrożenie ich bezprawnego korzystania np. celem podszycia się pod daną osobę i zaciągnięcia pożyczki.

Źródło:
  • Strona internetowa UODO (uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel