GIODO wykrył naruszenia w przetwarzaniu danych przez uczelnie

Dodano: 16 października 2017
GIODO wykrył naruszenia w przetwarzaniu danych przez uczelnie

Wyższa szkoła AlmaMer, która po zakończeniu działalności dydaktycznej nie zabezpieczyła dokumentów z danymi studentów i pracowników, usunęła już te uchybienia. GIODO wykrył jednak podobne naruszenia w innych uczelniach.

Na początku sierpnia informowaliśmy o kontroli GIODO w szkole wyższej AlmaMer, która po zakończeniu swojej działalności dydaktycznej nie zabezpieczyła dokumentacji z danymi osobowymi pracowników i studentów. Dokumenty te były ogólnodostępne. Na początku października GIODO ponownie skontrolował tę uczelnię. Okazało się, że szkoła zabezpieczyła akta osobowe studentów i pracowników, tak jak się do tego zobowiązała. Wszystkie dokumenty zawierające dane osobowe studentów i pracowników zostały wywiezione z budynku uczelni i umieszczone w miejscu przeznaczonym do przechowywania dokumentów. Obecnie dostęp do nich mają wyłącznie osoby uprawnione – wyznaczeni pracownicy uczelni.

Kolejne kontrole GIODO – kolejne uchybienia

We wrześniu tego roku GIODO przeprowadził kontrole w innych uczelniach wyższych, które zakończyły działalność edukacyjną, ale wciąż mają status uczelni działających, tym razem w Katowicach. Skontrolowane zostały: Wyższa Szkoła Mechatroniki w Katowicach, Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach oraz Śląska Wyższa Szkoła Informatyczno-Medyczną.

Kontrolerzy GIODO ustalili, że szkoły te, opuszczając budynek, w którym prowadziły działalność edukacyjną, zostawiły w nim m.in. akta osobowe swoich studentów. W związku z tym, że kontakt z władzami uczelni był niemożliwy, a naruszenie obowiązku zabezpieczenia danych stanowi przestępstwo określone w art. 52 ustawy o ochronie danych osobowych, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych skierował do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez wskazane wyżej uczelnie.

Źródło:

GIODO

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel