GIODO kontroluje zabezpieczanie dokumentacji szkoły wyższej AlmaMer

Dodano: 1 sierpnia 2017
GIODO kontroluje zabezpieczanie dokumentacji szkoły wyższej AlmaMer

W związku z licznymi sygnałami, jakie docierają do GIODO w sprawie niewłaściwego zabezpieczania danych osobowych przez szkołę wyższą AlmaMer, organ zdecydował, że przeprowadzi kontrolę w tej sprawie.

Szkoła wyższa AlmaMer funkcjonowała przez ponad 20 lat, swoją działalność dydatktyczną zakończyła w 2016 roku. Przez ten czas zgromadziła wiele danych osobowych studentów i pracowników.

27 lipca 2017 r. inspektorzy GIODO rozpoczęli kontrolę w nieczynnym już budynku uczelni w Warszawie. Ustalili, że znajduje się tam dokumentacja przebiegu studiów oraz akta osobowe pracowników nieobjęte żadną ochroną. Teraz GIODO prowadzi działania, w tym również przesłuchania świadków, które mają wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy. Podczas swoich działań organ współpracuje z inspektorami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz zawiadomioną o tym problemie przez GIODO policją.

Jak wynika z informacji podanych przez GIODO, podjęte zostały kroki mające na celu właściwe zabezpieczenie znajdujących się na terenie uczelni dokumentów zawierających dane osobowe, a rektor uczelni zobowiązał się do realizacji konkretnych działań w tym zakresie. Jednocześnie zapewnił, że na początku sierpnia 2017 r. w mediach społecznościowych zostaną zamieszczone informacje w tej sprawie, m.in. na temat tego, w jakich konkretnie miejscach jest dostępna zabezpieczona dokumentacja.

GIODO informuje, że wszystkie osoby, które są zaniepokojone zaistniałą sytuacją, w pierwszej kolejności powinny próbować skontaktować się z administratorem danych, czyli władzami uczelni, które wciąż odpowiadają za zgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych (uczelnia formalnie nadal istnieje, choć nie prowadzi już zajęć dydaktycznych). Natomiast osoby, które mają uzasadnione podejrzenie, że ich dane osobowe dostały się w ręce osób niepowołanych i wykorzystane niezgodnie z prawem, powinny zgłaszać się do organów ścigania.

Źródło:

GIODO

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel