GIODO kontroluje kancelarie adwokackie

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 22 listopada 2016
GIODO kontroluje kancelarie adwokackie

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczął kontrole w wybranych kancelariach adwokackich – informuje Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu.

Jak wynika z informacji wrocławskiej rady, inspektorzy z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych podczas kontroli sprawdzają w szczególności zabezpieczenia danych osobowych przetwarzanych przez adwokatów. Szczególnie interesuje ich kwestia przechowywania danych w tzw. chmurach czy też korzystania z elektronicznych kont pocztowych.

Kontrole w kancelariach adwokackich zostały zapowiedziane w planie kontroli GIODO na 2016 rok. Oprócz kancelarii generalny inspektor sprawdzi w tym roku także przetwarzanie danych osobowych w:

  • organach uprawnionych do korzystania z Systemu Informacji Celnej (SIC) – organy celne i organizacje, które uzyskały zezwolenie na korzystanie z systemu,

  • organach, które przetwarzają dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym, w tym audyt bezpieczeństwa SIS/VIS: konsulaty i inne organy w zakresie przetwarzania danych osobowych SIS i VIS.

  • podmioty, które przetwarzają dane w systemie Eurodac – na podstawie art. 32 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 603/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w zakresie wniosków Europolu i wyznaczonych krajowych organów ścigania o porównanie danych daktyloskopijnych z danymi przechowywanymi w systemie centralnym na potrzeby porządku publicznego (analiza próbek umotywowanych elektronicznych wniosków wskazanych organów),

  • starostwa powiatowe – w szczególności przetwarzanie danych osobowych w wydziałach geodezji.

W większości z tych sektorów GIODO prowadził już kontrole sektorowe. Jednak w związku z coraz częściej pojawiającymi się zagrożeniami naruszania przepisów o ochronie danych osobowych w tych sektorach oraz duże społeczne zainteresowanie tego typu problemami, GIODO uznał je za istotne i warte sprawdzenia.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.
Słowa kluczowe:
GIODOkontrola GIODO

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel