Czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego mogą przechowywać dokumenty tożsamości? Komentarz UODO

Dodano: 10 stycznia 2020
aa2d5590edef32e2ab6290dde25b8fbd790162ba-large

W okresie ferii zimowych zwiększa się częstotliwość korzystania z usług firm wypożyczających sprzęt narciarski i snowboardowy. UODO nadal otrzymuje informacje, że wiele z tych firm żąda pozostawienia dokumentu tożsamości w wypożyczalni na czas wypożyczenia sprzętu lub kseruje dokument tożsamości. Praktyka ta jest oczywiście nieprawidłowa.

Nie wolno brać dokumentów „w zastaw”

Jak wskazuje Prezes UODO, firma wypożyczająca sprzęt do sportów zimowych nie może żądać od klientów pozostawiania w zastawdowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość, jak np. jak paszport, prawo jazdy czy legitymacja szkolna lub studencka.

Dlaczego jest to niedopuszczalne? Przede wszystkim zakres danych osobowych zawartych w tych dokumentach jest szerszy niż ten, który można uznać za niezbędny do realizacji celu w postaci wykonania umowy zawartej z klientem. W ten sposób firma narusza reguły zgodności z prawem, ograniczenia celu przetwarzania oraz adekwatności (art. 5 RODO).

… ani ich kopiować

Niedopuszczalna jest także praktyka polegająca na kopiowaniu tożsamości. Jeżeli organizacja potrzebuje danych klienta np. do dochodzenia ewentualnych roszczeń za zniszczony lub nieoddany sprzęt to wystarczające będzie spisanie z dokumentu tożsamości informacji niezbędnych do realizacji tego celu np. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania czy numeru PESEL. Ewentualnie można żądać kaucji za wypożyczony sprzęt.

Uwaga

Po oddaniu sprzętu i sprawdzeniu jego stanu należy pozyskane dane osobowe usunąć, np. zwracając dokument ze spisanymi danymi klientowi.

Źródło:
  • Strona internetowa UODO (uodo.gov.pl).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel