Czarna lista pacjentów pod lupą UODO

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 16 sierpnia 2018
lupa na klawiaturze laptopa

W związku z doniesieniami medialnymi na temat utworzenia tzw. czarnej listy pacjentów czyli listy zawierającej numery telefonów niesolidnych pacjentów, UODO zamierza z urzędu wszcząć postępowanie w celu sprawdzenia, czy taka lista nie narusza uprawnień podstawowych w zakresie ochrony danych osobowych.

Jak wynika z informacji podanych w mediach,  powstał serwis internetowy, w którym lekarze mogą sprawdzić, czy zapisany do nich pacjent nie jest tym, który notorycznie się spóźnia lub w ogóle nie przychodzi na wizyty umówione u innych medyków. Praktyka ta wzbudziła poważne wątpliwości UODO, w związku z czym zapowiedziane zostało wszczęcie postępowania z urzędu w celu sprawdzenia, czy nie dochodzi do naruszenia prawa.

UODO podkreśla, że wprawdzie na liście, do której dostęp mają wyłącznie lekarze, znajdują się jedynie numery telefonów pacjentów, niemniej jednak numery te również stanowią dane osobowe, co oznacza, że, aby móc je legalnie wykorzystywać, należy spełnić wymogi RODO. Co więcej, kontrowersje wzbudza cel przetwarzania danych. Wszak numery telefonów znajdujące się w zasobach portalu mają przecież służyć do zidentyfikowania dzwoniącego jako „niesolidnego pacjenta”, co może prowadzić do nadużyć skutkujących nawet ograniczeniem jego prawa dostępu do świadczeń medycznych.

Źródło:
  • Strona internetowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (uodo.gov.pl).
Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego, redaktor licznych publikacji

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel