Biura informacji gospodarczej bez dostępu do wszystkich danych o dłużnikach

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano: 19 października 2016
Dostęp BIG do danych osobowych dłużników

Ministerstwo Gospodarki wycofało się z kilku kontrowersyjnych propozycji zawartych w projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biura informacji gospodarczej nie będą mogły tworzyć profili konsumentów ani pozyskiwać danych od organów publicznych.

Ministerstwo Gospodarki wycofało się z kilku krytykowanych zapisów projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. BIG-i nie będą mogły np. profilować klientów. Z projektu wykreślono też zapis, który zezwalał BIG-om na pozyskiwanie danych od organów administracji publicznej.

Poza tym dłużnik będzie miał prawo do sprzeciwu wobec wpisania go do rejestru BIG-ów. Będzie miał na to 21 dni, a odpowiednie biuro będzie musiało rozpatrzyć jego wniosek w ciągu 30 dni. Mimo że resort gospodarki wycofał się z kilku budzących sprzeciw propozycji, to w projekcie wciąż jest kilka zapisów, które krytykują organizacje społeczne. Chodzi przede wszystkim o czas przechowywania danych o zadłużeniu. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Gospodarki biura informacji gospodarczej będą usuwały takie dane dopiero po 10 latach od dnia, w którym dług stał się wymagalny.

Zapisy te krytykuje m.in. Fundacja Panoptykon. Twierdzi, że ustawa powinna doprecyzować szczegółowe kryteria, według których BIG-i będą oceniały, czy wpisy są nieprawdziwe bądź niepełne.

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Specjalista z zakresu prawa ochrony danych osobowych. Wieloletni redaktor fachowych publikacji związanych z tematyką ochrony danych osobowych.

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel