UODO: wysyłanie komunikatów dotyczących koronawirusa zgodne z RODO

Dodano: 2 marca 2020
7f98dc0e6ec81707aa157642172ab65a089e7fa8-xlarge(2)

Jak wyjaśnił Prezes UODO, przepisy RODO nie zabraniają przesyłania do użytkowników telefonów komórkowych wjeżdżających do Polski komunikatów dotyczących rozprzestrzeniania koronawirusa 2019-nCoV.

Przesyłanie komunikatów w wykonaniu ustawowego obowiązku.

Komunikat Prezesa UODO to odpowiedź na prośbę Ministra Cyfryzacji dotyczącą oceny planowanych działań dotyczących epidemii koronawirusa – czy działania te są zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych. Oczywiście jest to podyktowane ostatnimi wydarzeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa. Z tego względu rząd uznał za konieczne podjęcie pilnych działań polegających na informowaniu osób przybywających do Polski o działaniach, jakie zaleca się podjąć w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.

W ocenie Prezesa UODO zastosowanie w tym przypadku ma art. 21a ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. W związku z tym na żądanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa należy wysyłać komunikaty o zagrożeniu wystąpieniem sytuacji kryzysowej przez operatorów sieci telekomunikacyjnej.

Źródło:
  • Strona internetowa UODO (uodo.gov.pl).
Słowa kluczowe:
komunikatkoronawirus

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl

Poznaj kluczowe zagadnienia, z jakimi możesz się zetknąć podczas codziennej pracy IODO.
E-kurs dla początkującego Inspektora Danych Osobowych. Rzetelna wiedza i praktyczne ćwiczenia.

SPRAWDŹ »

x
wiper-pixel