NSA: numer rejestracyjny pojazdu to nie dane osobowe

Dodano: 5 lipca 2019
ccfcf6373b7b06c9dfebff7da59f1802a8a725af-xlarge

Numer rejestracyjny pojazdu identyfikuje pojazd a nie osobę, dlatego nie może być uznany za dane osobowe – takie wnioski można wysnuć z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok został wydany w związku z kwestią wpisywania numerów rejestracyjnych do parkomatu.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 kwietnia 2017 r. (VII SA/Wa 1069/16). W wyroku tym sąd stwierdził że uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawa w części dotyczącej obowiązku wpisywania numerów rejestracyjnych pojazdów do parkomatu, jest niezgodna z prawem. Wyrok został wydany w związku ze skargą mieszkańca Warszawy, który, ogólnie rzecz ujmując, podnosił, że numer rejestracyjny stanowi dane osobowe, gdyż pozwala na identyfikację m.in. poprzez zebranie informacji o miejscach parkowania danego kierowcy. Z wyroku można było wyprowadzić wniosek, że numer rejestracyjny pojazdu powinien być uznawany za dane osobowe.

Wyrok WSA został jednak uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę na uchwałę. Z ustnego uzasadnienia można wywnioskować, że NSA uznał, iż numer rejestracyjny pozwala na identyfikację pojazdu a nie osoby, stąd nie może być uznany za dane osobowe.

Uwaga

Nie znamy jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku. Po jego publikacji artykuł zostanie zaktualizowany.

Orzecznictwo:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2019 (I OSK 2063/17).

Czytelnicy tego artykułu skorzystali również z poniższych narzędzi

Biblioteka ABI

Nasi partnerzy i zdobyte nagrody


© Portal Poradyodo.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Sprawdź nasz portal - testuj przez 24h za darmo

Aktualności i porady ekspertów

Listy kontrolne

Wzory dokumentów

Załóż konto na próbę x
wiper-pixel